اصطلاح ابراهیم رئیسی به آمریکا

این اصطلاح بعدها از سوی محمود احمدی‌نژاد که دست توکلی را در پوپولیسم از پشت بست نیز به کار آمد. نگارنده در همان روزها در روزنامه شرق خطاب به احمد توکلی نوشت: «نوکری آداب و آیین دارد. هیچ‌کس نمی‌تواند به صرف اینکه ادعا می‌کند واقعا نوکر مردم باشد» و تاکید کردم: «این نوکری کار بسیار دشواری است و به نظر می‌رسد یک پدیده مدرن شده است که اتفاقا از سوی رئیسان دولت‌هایی که دموکراسی در آنها نهادینه شده واقعا اجرا می‌شود.» حالا نیز پس از سال‌ها ابراهیم رئیسی به شهرستان پاکدشت رفته و خبرگزاری‌ها به نقل از او نوشته‌اند که گفته است: «نوکری برای مردم بزرگ‌ترین خدمت ما محسوب می‌شود.»

پیش از اینکه نوشته حاضر را ادامه دهم به نقل از لغت‌نامه شادروان «اکبر دهخدا» معنای نوکر را یادآور می‌شوم و همان‌طور که به آقای توکلی یادآور شدم تاکید می‌کنم آقای رئیسی ذات اندیشه شما و نیز رفتار و کارنامه و برنامه شما اکنون در مقام رئیس دولت و در گذشته در مقام بالاترین مقام قوه قضاییه و خدمت در بالاترین بخش‌های این نهاد گونه‌ای است که نمی‌توانید حتی اگر بخواهید نوکر مردم باشید.

در لغت‌نامه دهخدا درباره نوکر آمده است: «نوکر یعنی خادم، خدمتگزار، فرمان‌بر و زیردست که آماده خدمت و مطیع فرمان است» با توجه به این معنایی که در دهخدا آمده است، نوکر مردم یعنی اینکه هرچه مردم می‌گویند باید از سوی نوکر بدون چون و چرا رعایت و اجرا شود و نوکر حق ندارد درباره چرایی فرمان چیزی بپرسد. این ویژگی‌ها امروز از سوی رهبران کشورهای دارای نهاد آزادی به خوبی اجرا می‌شود. به این معنی که رئیس دولت از سوی نهادهای مدنی مثل رسانه‌ها، خانواده‌ها و بنگاه‌ها آنچنان زیر فشار است که نمی‌تواند گامی برخلاف خواست و اراده شهروندان بردارد و به واقع نوکر مردم است.

اما آقای رئیسی! شما رئیس دولتی هستید که حاضر نیست سخنان معترضان به تصمیم‌های سیاست خارجی را قبول کند و تابعی از خواست شهروندان نیست.

اگر ادعای نوکری شهروندان را دارید از آنها بپرسید نظرشان درباره تعامل سرافرازانه یا تقابل و ادامه خصومت با آمریکا چیست و هرچه مردم گفتند، اطاعت کنید. آقای رئیسی! شما که بنگاه‌ها را زیر فشار قیمت‌های دستوری به ورشکستگی می‌رسانید، نمی‌توانید ادعای نوکری مردم را داشته باشید.

 

 

 

آخرین اخبار

جمعه, 18 آذر 1401 18:14

مراجعه به روانشناس مجرب در شیراز، این امکان را در اختیار شما قرار می دهد که در طول دوره درمانی از...

سه شنبه, 15 آذر 1401 10:02

در ادامه گزارش این پایگاه آلمانی آمده است: تخم مرغ هنوز تصویر نسبتا بدی را با خود به همراه دارد....

سه شنبه, 15 آذر 1401 09:41

اولین باشگاه تاب آوری ایران در دی ماه سال ۱۳۹۳، با هدف تسهیل در دسترسی مخاطبین این پایگاه اینترنتی...

سه شنبه, 15 آذر 1401 09:35

 هم‌زمان با روز پرستار، بیمه‌های مسئولیت حرفه‌ای پیراپزشکان بیمه ملت، با تخفیف ۴۰ درصدی به...

سه شنبه, 15 آذر 1401 09:31

توری مش به‌ عنوان یک مانع به حساب می‌آید و از تعدادی رشته‌های فلزی که در هم تنیده شده‌اند تشکیل...

سه شنبه, 15 آذر 1401 09:17

امروز در بازار آزاد تا این لحظه قیمت طلای ۱۸عیار هر گرم یک میلیون و ۵۸۱ هزار تومان و قیمت سکه...

شنبه, 12 آذر 1401 06:19

فروشگاه آسیاوند بزرگترین مرکز فروش اسباب بازی ماشین و مدل های متنوع کامیون کنترلی، ماشین آلات...

پنج شنبه, 10 آذر 1401 22:14

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: رژیم اشغالگر، تروریست و نژادپرست صهیونیستی، صلاحیت اخلاقی اظهار نظر...

پنج شنبه, 10 آذر 1401 22:12

تیم ملی فوتبال ژاپن با برتری برابر یکی از بهترین تیم های جهان صدرنشین شد و به مرحله بعدی صعود...

پنج شنبه, 10 آذر 1401 10:11

محصولات تولیدشده توسط این مجموعه در بخش‌های مختلف همراه با دسته‌بندی‌های بسیار دقیق و متنوع متناسب...

سلامت حرفه نیوز

سه شنبه, 24 آبان 1401 17:13

یک فوق تخصص غدد گفت: امروزه درمان دیابت، تنها کنترل قند خون نیست؛ بلکه کنترل فشارخون، چربی خون و همچنین داشتن تغذیه صحیح است. در برنامه ضربان شبکه سلامت سیما مجری برنامه میزبان هاله چهره گشا، فوق...

یکشنبه, 08 آبان 1401 15:29

تهران - ایرنا- بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در طول ۲۴ ساعت گذشته، هیچ یک از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در کشور جان خود را از دست ندادند و مجموع جان باختگان این...

اخبار

© 2022 تمام حقوق این سایت برای حرفه نیوز herfenews.ir محفوظ می باشد

منوی اصلی